Narodila se roku 1923 na Podkarpatské Rusi. Odešla do SSSR, byla zajata a uvězněna v gulagu. Roku 1942 vstoupila do československé zahraniční armády a jako zdravotnice s ní prošla mnohými boji na východní frontě.

Major v. v. Jiřina Tvrdíková, roz. Severová, se narodila roku 1923 na Podkarpatské Rusi, tatínek byl československým četníkem. Studovala zdravotnickou školu, kterou neukončila, protože Podkarpatskou Rus obsadili Maďaři. Na otcovo přání odešla s pěti dalšími studenty do Sovětského svazu. Myslela si, že tam bude moct pokračovat ve studiu. Celá skupina však byla zadržena sovětskou pohraniční stráží a uvěznila na 1,5 roku v Arzamasu a v Ivanovu. V nepřítomnosti byla Jiřina Tvrdíková odsouzena na tři roky prací v sovětském gulagu na Uchtě. V roce 1942 jí bylo nabídnuto vstoupit v Buzuluku do československé zahraniční armády, kde prodělala výcvik. Působila ve zdravotnickém praporu. Účastnila se bojů o Kyjev, Karpatsko-dukelské operace, u Liptovského Mikuláše byla zasažena do páteře hned vedle míchy. I po válce měla kvůli tomuto zranění vážné zdravotní problémy a nemohla vykonávat fyzicky namáhavou práci. Její bratr Jan, přezdívaný „dítě pluku“, ve svých patnácti letech na Dukle zahynul.

Čechoslováci v gulagu

V gulagu jsem chtěla umřít

Čechoslováci v gulagu | Archiv Paměti národa

Jiřina Tvrdíková byla za nelegální přechod hranic odsouzena ke třem letům gulagu. Vzpomíná na to, jak chtěla umřít, ale jedna Ruska ji zachránila.

Zahraniční odboj

Dukla byla utopená v krvi

Zahraniční odboj | Archiv Paměti národa

Jiřina Tvrdíková vzpomíná, jak si na Dukle myslela, že vidí husté křoví – a generál Svoboda jí musel vysvětlit, že to jsou zamaskovaní Němci.

Vpád vojsk Varšavské smlouvy

Okupace 1968

Vpád vojsk Varšavské smlouvy | Archiv Paměti národa

Stejně jako naprostá většina obyvatel Československa, také Jiřina Tvrdíková byla rozhořčena ruskou okupací. V ukázce popisuje svou hádku s ruským vojákem.