Narodil se v roce 1917 ve slovenské židovské rodině. Přežil Osvětim a v Sachsenhausenu se podílel na „největší padělatelské akci v dějinách“.

Adolf Burger se vyučil typografem, a to mu zachránilo život. Pochází ze slovenské židovské rodiny, narodil se v roce 1917, v mládí byl sionista. Po vypuknutí války se zapojil do tajné odbojové skupiny mladých komunistů, která se věnovala záchraně slovenských Židů před transporty. Burger tiskl falešné křestní listy. V srpnu 1942 byla akce prozrazena, Burger byl dopaden, zatčen a spolu se svou ženou Giselou transportován do Osvětimi. Dvaadvacetiletá Gisela koncentrák nepřežila. V roce 1944 byl Adolf Burger, který „osvětimské peklo“ přežil, povolán jako typograf do Sachsenhausenu. Tam se spolu s dalšími 130 vězni podílel na největší padělatelské akci v dějinách, kterou zahájilo nacistické Německo za účelem oslabení britské měny a pro své vlastní finanční machinace. Díky zmatku v řadách esesmanů ke konci války se většina členů „padělatelského komanda“ dočkala osvobození. Podle původního plánu měla být celá skupina zapojená do přísně utajované akce zlikvidována. Adolf Burger zdokumentoval celou padělatelskou akci v knize Des Teufels Werkstatt (Ďáblova dílna); film, jemuž byla předlohou, byl oceněn Oscarem.

 

Holokaust

Hledají se typografové

Holokaust | Archiv Paměti národa

Adolf Burger popisuje, jak se měl hlásit u Rudolfa Höße. Vedoucí osvětimského tábora mu potom oznámil, že odjíždí z Osvětimi – bude pracovat jako typograf.

Holokaust

Slušnost pana Mengeleho

Holokaust | Archiv Paměti národa

Hned po příjezdu do Osvětimi byl transport pana Burgera vystaven selekci. Z 800 lidí jí prošlo jen 59. Burgerova manželka Gisela ne.

Holokaust

Balení na cestu do Osvětimi

Holokaust | Archiv Paměti národa

Adolf Burger se na Slovensku zapojil do odbojové činnosti. Byl však odhalen, a proto byl spolu se svou ženou Giselou poslán do Osvětimi. Popisuje přípravy na transport a transport samotný.

Holokaust

Udělali ze mě padělatele

Holokaust | Archiv Paměti národa

V Sachsenhausenu z něj udělali padělatele. Museli padělat úplně všechno – britské libry, pasy, dokumenty...