Narodila se roku 1923. V roce 1938 začala studovat na gymnáziu v Roudnici nad Labem. V roce 1942 byla celá její třída smyšleně obviněna z organizování atentátu na ředitele školy, všichni studenti byli internováni v terezínské Malé pevnosti.

Mgr. Lidmila Daňková, roz. Dragounová, se narodila 15. března 1923 v Podluskách u Roudnice nad Labem. V roce 1938 odešla studovat na gymnázium v Roudnici nad Labem. Třída septimánů však byla v období heydrichiády, v roce 1942, smyšleně obviněna z plánovaného atentátu na Oberlehrera Bauera a všichni její žáci byli zatčeni a odvezeni do Terezína. V Terezíně byla Lidmila Daňková internována od 20. června do 22. září 1942 a setkala se tam s lidickými ženami nebo zavřenými rodinami atentátníků na Reinharda Heydricha. Chlapci byli transportováni do dalších koncentračních táborů, děvčata propuštěna z vězení a nuceně nasazena. Lidmila Daňková byla nasazena v lesích u Rakovníka, v továrně v Roudnici nad Labem a v Budyni nad Ohří. Po válce se jí splnil dětský sen a po řadě zkoušek mohla začít učit na základní a poté na zvláštní škole. Do důchodu odešla v roce 1981. V současnosti bydlí v Blatné (okres Strakonice) a je předsedkyní blatenské odnože Českého svazu bojovníků za svobodu.

Heydrichiáda

Plány do budoucna zničil příchod gestapa

Heydrichiáda | Archiv Paměti národa

Jednou psala třída paní Daňkové v hodině němčiny slohovou práci. Téma bylo: Moje plány do budoucna. V tom přišlo do třídy gestapo, studenty pozatýkalo a všechny krásné plány, o nichž studenti psali, se rozplynuly.

Heydrichiáda

Jak studenti osnovali atentát

Heydrichiáda | Archiv Paměti národa

Karel Dvořák byl spíše slabší student. Jednou se měl neopatrně vyjádřit před dcerou nacistického pohlavára o jejím otci a celá septima roudnického gymnázia byla následně zatčena gestapem.

Heydrichiáda

Pospolitost třídy

Heydrichiáda | Archiv Paměti národa

Lidmila Daňková mluví o tom, co dobrého její třídě věznění přineslo: máloco dokáže partu tak stmelit, jako když je vystavena nespravedlivým represím.