Disidentská činnost

Disidentská činnost

Po krátkém reformním nadechnutí na konci 60. let se období 70. a 80. let v Československu neslo ve znamení opětovného utužení komunistické diktatury pod ochranou sovětských tanků. Normalizační režim však neznamenal návrat k teroru 50. let a popravám politických oponentů. Počet politických vězňů se již nepočítal na desetitisíce, ale „pouze“ na stovky. Ti, kteří se rozhodli na kompromis s režimem nepřistoupit třeba už jenom tím, že se snažili chovat nezávisle na tehdejších mocenských strukturách, však byli perzekuováni velmi tvrdě. To byl i případ umělců z okruhu tzv. undergroundu. Právě exemplární soudní proces s těmito lidmi (skupina The Plastic People of the Universe) sjednotil do té doby izolované odpůrce režimu – bývalé reformní komunisty odstavené po roce 1968, představitele církví, zakázané umělce a další – v odporu vůči normalizačnímu režimu, jehož vyjádřením bylo prohlášení Charty 77. Československý disent 70. let sice nebyl příliš početný, jeho aktivity však měly pro společnost velký význam tím, že pomáhaly udržovat vědomí kontinuity boje za svobodu a demokracii.

K určitému společenskému a kulturnímu uvolnění došlo až v druhé polovině 80. let, kdy se (bezesporu pod vlivem sovětské politiky otevřenosti - tzv. gĺasnosti a procesu přestavby ekonomiky - tzv. perestrojky) zvolna začala probouzet občanská společnost – v okruhu nejmladší generace disentu začaly vznikat nové nezávislé iniciativy, aktivizovaly se církve, umělci, studenti, ekologická hnutí apod.

 

Fotogalerie

Audio

Vzpomíná Jiří Gruntorád
Malá vesnička Minkovice v severních Čechách během éry normalizace nechvalně proslula obzvlášť krutou věznicí. Vzpomíná Jiří Gruntorád.
Vzpomíná Jiří GruntorádMalá vesnička Minkovice v severních Čechách během éry normalizace nechvalně proslula obzvlášť krutou věznicí. Vzpomíná Jiří Gruntorád.
Vzpomínka na Jana Palacha
Vzpomínka na Jana Palacha. Pouhý den po smrti Jana Palacha vysílal Československý rozhlas pořad, v němž o Janu Palachovi mluvili a vzpomínali jeho kamarádi a spolužáci. (Československý rozhlas 20. 1. 1969)
Vzpomínka na Jana PalachaVzpomínka na Jana Palacha. Pouhý den po smrti Jana Palacha vysílal Československý rozhlas pořad, v němž o Janu Palachovi mluvili a vzpomínali jeho kamarádi a spolužáci. (Československý rozhlas 20. 1. 1969)
My jsme to nevzdali

Pracovní a metodické listy

Anna Magdalena Schwarzová (1 530 kB) Pracovní a metodický list
Rozhovor s M. Schwarzovou (1 515 kB) Pracovní text pro žáky - doplňkový text k pracovnímu listu
Video - Příběh Anny Magdaleny Schwarzové (176 705 kB) Krátký animovaný film o životě M. Schwarzové
Příběh Niny Schwarzové (87 731 kB) Rozhlasový dokument z cyklu Příběhy 20. století