Narozen v roce 1930, po únorovém převratu aktivně vystupoval proti komunistickému režimu. Zatčen, krátce po propuštění povolán na vojnu k Pomocným technickým praporům (PTP).

Narodil se v Praze v roce 1930. Těžce na něj dolehl únor 1948, kdy byl jeho otec propuštěn ze zaměstnání. Se spolužáky z anglického gymnázia se tehdy rozhodl tisknout letáky, které proti režimu brojily, odcizili také školní kádrovou kartotéku. Skrze svou učitelku Marii Strádalovou byli studenti napojeni na jinou odbojovou skupinu, a když byla Marie Strádalová zatčena, rozhodl se Jiří pro jistotu na nic nečekat a uprchnout do Německa. Útěk se však nezdařil. Byl zatčen, soud ho odsoudil k desíti měsícům nepodmíněně. Trest si odpykal ještě ve vazbě. Po propuštění byl povolán na vojnu k PTP. Později se aktivně účastnil disidentského života.

Protektorát Čechy a Morava

Ze dne na den musela auta začít jezdit napravo

Protektorát Čechy a Morava | Archiv Paměti národa

S německou okupací začala v protektorátu platit mnohá nová pravidla. Jedním z nich bylo také to, že se ze dne na den muselo začít jezdit na pravé straně vozovky – do té doby se u nás jezdilo po britském vzoru nalevo.

Protektorát Čechy a Morava

Povinná němčina

Protektorát Čechy a Morava | Archiv Paměti národa

Další změnou, kterou Němci zavedli, byla povinná výuka němčiny na školách. Žáci ji ale nenáviděli.

Protektorát Čechy a Morava

Chování německých vojáků v okupované zemi

Protektorát Čechy a Morava | Archiv Paměti národa

Po vytvoření protektorátu byl stanoven kurz marky ku koruně 1:10. Důsledkem toho bylo pro německé vojáky v protektorátu neobyčejně levně, pamětník vzpomíná, jak tehdy obsadili cukrárny a přejídali se tam sladkostmi.