Narozen roku 1917. Po okupaci Československa Německem se zapojil do odbojové činnosti, v roce 1940 z protektorátu uprchl. Dostal se do Anglie, kde ve výcvikovém středisku parašutistů připravoval výsadkáře na seskok.

Vladimír Maděra, plukovník v. v., se narodil 19. března 1917 v obci Velehrad na Uherskohradišťsku. Po okupaci Československa hitlerovským Německem se zapojil do práce odbojové organizace Obrana národa. V roce 1940 utekl ze země a přes Sýrii se dostal do Francie, kde se rodila exilová československá armáda. Po francouzské kapitulaci se spolu s částí československých jednotek přesunul do Anglie do výcvikového tábora parašutistů. Tam si na podzim roku 1941 při cvičném seskoku poranil páteř a toto zranění mu zabránilo v odletu do Československa. V Anglii se také setkal s výsadkáři Kubišem, Gabčíkem a Valčíkem, kteří v květnu 1942 provedli v Praze atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům pořizoval fotografie na falešné legitimace, zajišťoval materiál a konstruoval padáky. Po roce 1948 strávil tři roky v komunistickém kriminálu. Po návratu pracoval patnáct let v ostravských dolech. V současnosti působí jako předseda Svazu bojovníků za svobodu v Uherském Hradišti. Je držitelem mnoha medailí a vyznamenání.

Domácí odboj

Zapojení do odboje

Domácí odboj | Archiv Paměti národa

Vladimír Maděra pocházel ze stejné vesnice jako vysoce postavený činitel v rámci Obrany národa. Tak začal s Obranou národa spolupracovat. Vypráví o tom, co pro tuto organizaci všechno dělal.

Zahraniční odboj Domácí odboj

Tajný útěk do zahraničí

Domácí odboj, Zahraniční odboj | Archiv Paměti národa

Asi po roce činnosti pro Obranu národa se ukázalo, že další setrvání v protektorátu může být pro Vladimíra Maděru životu nebezpečné. Ze dne na den se tedy musel nachystat na útěk do zahraničí.

Zahraniční odboj

Než seskočili parašutisté

Zahraniční odboj | Archiv Paměti národa

V čem spočívala příprava parašutistů před seskokem.

Zahraniční odboj

Parašutisti se chystají na smrt

Zahraniční odboj | Archiv Paměti národa

Vladimír Maděra mluví o posledním přání parašutistů, které vyslovili, než nasedli do letadla a letěli vykonat svou misi v protektorátu.

Heydrichiáda

Skrývání Gabčíka a Kubiše

Heydrichiáda | Archiv Paměti národa

Vladimír Maděra vypráví, proč se atentátníci na Heydricha ukrývali v Praze a jaký byl jejich konec.