Narodil se roku 1916. Za války se podílel na odbojové činnosti v rámci Obrany národa, roku 1942 musel z protektorátu uprchnout. Oklikami se dostal do Velké Británie, podílel se na obléhání Dunkerque. Po roce 1948 perzekvován.

Válečný veterán, odbojář, učitel a vědecký pracovník Augustin Merta, mimo jiné i otec známého písničkáře Vladimíra Merty, se narodil jako pohrobek po vojáku padlém na bojištích první světové války. Maturoval v roce 1932 na ostravské reálce. V předválečném Československu byl učitelem na měšťanské škole, po Mnichovu se zapojil do činnosti odbojové organizace Obrana národa a pomáhal organizovat útěky Čechoslováků do Polska. Zachránil tak desítky lidí. V roce 1942 mu hrozilo zatčení, a proto se rozhodl uprchnout také. Oklikami a velice dobrodružně se dostal v roce 1943 do Velké Británie. Pracoval na londýnském ministerstvu zahraničních věcí, účastnil se i obléhání Dunkerque. Po válce se mu komunisté za jeho hrdinství „odvděčili“ tak, že hned poté, co převzali v únoru 1948 moc, chtěli mu sebrat volební právo… V 50. letech se Augustin Merta nemohl profesně uplatnit, v 60. letech byl vědeckým pracovníkem v Akademii věd v oboru sociální informatika. Zemřel v červnu 2006.

Mnichov a druhá republika

Zdržet Němce aspoň na pět minut

Mnichov a druhá republika | Archiv Paměti národa

Augustin Merta byl jako voják připraven bránit československé hranice před německým útokem. Nebojovalo se však.

Únor 1948

Nepřítel státu

Únor 1948 | Archiv Paměti národa

Už týden po únorovém puči byl Augustin Merta označen za nepřítele státu, bylo mu sebráno volební právo a přišel o práci.

Příběh Augustina Merty