Narodil se roku 1924. Za války bojoval po boku francouzských partyzánů a také jako palubní střelec u 311. bombardovací peruti.

Roman Rentka se narodil roku 1924 na slovenské Oravě. Jeho rodiče odjeli za prací do Francie a on v roce 1931 odjel za nimi. Získal francouzské občanství a vyučil se obchodním příručím. Aby se po okupaci Francie vyhnul práci pro hitlerovské Německo jako totálně nasazený, začal od roku 1941 pracovat ve francouzských dolech. Přesto byl nakonec krátkou dobu nasazen na odklízení trosek z náletu spojenců. V roce 1943 začal spolupracovat s francouzskými partyzány maquis. V červnu 1944, po invazi v Normandii, odjel na sever Francie, prodělal vojenský výcvik a začlenil se do francouzské armády. Poté odjel do Anglie a po leteckém výcviku nastoupil jako palubní střelec u 311. bombardovací peruti, kde pomáhal potápět německé ponorky. Po válce zůstal v Československu. Díky jazykovým schopnostem získal práci v porcelánce a u SNB v Karlových Varech. Vyučoval také kriminalistiku ve francouzských koloniích Mali a Guinea a překládal odbornou literaturu z francouzštiny pro ministerstvo vnitra. Zemřel roku 2008.

Heydrichiáda

Ohlas atentátu na Heydricha v zahraničí

Heydrichiáda | Archiv Paměti národa

Atentát na říšského protektora Heydricha měl v zahraničí velký ohlas. V roce 1942 žil Roman Rentka v okupované Francii. Vzpomíná, jak lidé nadšeně tleskali v kině, když slyšeli zprávy o statečném činu československých parašutistů.