Narozena roku 1929. Politická vězeňkyně 50. let, odloučena od svého malého syna. Po roce 1989 starostkou obce Rudná u Prahy.

Rodiče Milušky Havlůjové, rozené Pomplové, se během druhé světové války angažovali v domácím odboji na Příbramsku. Záhy po únorovém komunistickém puči byla rodině zkonfiskována pila ve Voltuši a otec byl uvězněn. Dcera Miluška se s nespravedlivým rozsudkem pro svého otce nehodlala smířit a snažila se jeho opis odeslat prostřednictvím spojky do zahraničí. Stejné cesty chtěla pak využít i za rok po otcově propuštění k odeslání zprávy o poměrech v uranových lágrech na Jáchymovsku. Žádná z jejích zpráv se do zahraničí nedostala, zato stopu Milušky Havlůjové zachytila Státní bezpečnost. V květnu roku 1953 byla Miluška zatčena a odsouzena na 5 let za pokus o pobuřování proti republice a vyzvědačství, a to i přesto, že měla malého, rok a půl starého syna (otec byl zároveň podruhé odsouzen na 10 let). Po necelých dvou letech se dostala na svobodu při tzv. akci „M“, když v roce 1955 prezident Zápotocký udělil milost matkám s malými dětmi. Hned po návratu na svobodu si Havlůjová zlomila nohu, a protože si z vězení přinesla tuberkulózní bacil, vznikl v ráně zánět kostní dřeně. Po sedmi měsících náročné léčby se musela ještě vyplatit z peněžitého trestu 5000 Kčs. Ještě o holích tedy nastoupila do Restaurací a jídelen jako účetní. Po revoluci 1989 se Miluška Havlůjová aktivně zapojila do politiky a vstoupila do Občanského fóra. V roce 1992 se stala starostkou Rudné, kterou zůstala až do roku 1998. Narušený vztah matky a syna se již nikdy nepodařilo zcela napravit.

Kolektivizace

Jak rodina přišla o svou pilu

Kolektivizace | Archiv Paměti národa

Rodinnou pilu ve Voltuši komunisté znárodnili krátce po únoru 1948.

Politické procesy a političtí vězni

Na děti se při výslechu ohled nebere

Politické procesy a političtí vězni | Archiv Paměti národa

Milušku Havlůjovou zatkli a na výslech odvezli i s rok a půl starým synem...

„Syn mě už nepozal“

Archiv Paměti národa

Po návratu z vězení malý Tomáš svou maminku nepoznával. Vztah matky a syna byl natrvalo poznamenán nuceným odloučením.

Politické procesy a političtí vězni

Dítě jako nátlaková metoda

Politické procesy a političtí vězni | Archiv Paměti národa

Při jednom z dalších výslechů už po zatčení se ji snažili přinutit ke spolupráci s StB. Z okna do Bartolomějské ulice ji nechali půl hodiny dívat se na kočárek s malým dítětem – stačilo podepsat a mohla jít domů za svým Tomášem.

Po roce 1989

Archiv Paměti národa

Miluška Havlůjová se po listopadu 1989 zapojila do místního Občanského fóra v obci Rudná. V letech 1992–1998 se pak stala starostkou této středočeské obce.